Ważna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]
YouTube google plus

Zapraszamy na Kaszuby do Wiela i Wdzydz Tucholskich

ho

Program uroczystości odpustowej na Kalwarii w Wielu 16 - 24 maja 2015r.

          Kaszuby to kraina turystyczna, gdzie każdy odnajdzie interesujące i warte zobaczenia miejsca. Wśród licznych atrakcji regionu, na szczególne uznanie zasługuje Kalwaria Wielewska. Jest to drugi po Kalwarii Wejhrowskiej obiekt tego typu w rejonie Pomorza Gdańskiego. Swoją popularność zawdzięcza zabytkowym kapliczkom, stacjom i rzeźbom umiejscowionym w pięknych okolicznościach przyrody.          Ponad 100 lat temu, w 1905 roku powstały pierwsze plany budowy Kalwarii, jednak jej realizacja rozpoczęła się dopiero 10 lat później. Ważną postacią, która w znaczny sposób przyczyniła się do powstania tego obiektu sakralnego był ks. Józef Szydzik oraz, w latach późniejszych, ks. Józef Wrycza. Warto wspomnieć, że budowa Kalwarii była możliwa dzięki datkom parafian oraz turystów wypoczywającym na tym regionie. Cały obiekt obrazuje poszczególne momenty z drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa. Z czasem w poszczególne stacje wpleciony został motyw patriotyczny, mający na celu wspomnienie ofiar I Wojny Światowej.

 

          W skład Kalwarii Wielewskiej wchodzą 23 obiekty. Są wśród nich 14 kapliczek, 6 rzeźb, święte schody, liczące tyle stopni ile zdrowasiek w różańcu, będąca nawiązaniem do regionu ambona w kształcie łodzi oraz pustelnia. Wszystkie elementy Kalwarii zostały odnowione w ostatnich latach, dzięki czemu stanowią często odwiedzane miejsce przez turystów oraz są obiektem, do którego od wielu lat zdążają pielgrzymi z całej Polski.

 

         Innym atutem Kalwarii Wielewskiej jest jej położenie. Wszystkie stacje i kapliczki znajdują się w pięknych, malowniczych okolicznościach przyrody, położnych nieopodal Jeziora Wielewskiego. Otaczające obiekt głównie lasy iglaste oraz umiejscowione obok ścieżek latarnie powodują, że przejście Kalwarii można potraktować jako przyjemny spacer i odpoczynek, a zarazem odpowiednie miejsce do zebrania myśli i modlitwy.

 

         Kalwaria Wielewska znajduje się na liście zabytków województwa pomorskiego.

 

Odpust Kalwaryjski w Wielu

 

Copyright © 2013 Kamil Nagórek, Wdzydze Tucholskie 44, 83-442 Wdzydze Tucholskie | tel. 697 - 361 - 793
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna MEDIART