Ważna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]
YouTube google plus

Zapraszamy na Kaszuby do Wiela i Wdzydz Tucholskich

ho

Wiele

Piękna miejscowość wypoczynkowa w Województwie pomorskim. W Wielu znajdują się  dwa jeziorajezioro Wielewskie i jezioro Ciepłe, rozdzielone szerokim pasem ziemi lecz połączone ze sobą niewielkim strumieniem. Jest to jedno z najpiękniejszych zakątków Kaszub. Miejscowość Wiele położona jest w południowej części powiatu kościerskiego.Miejscowość Wiele położona w sąsiedztwie Jeziora Wielewskiego i słynnej Kalwarii, od lat jest głównym ośrodkiem turystycznym i kulturowym oraz jedną z najbardziej znanych miejscowości na Kaszubach. W pobliżu wsi znajduje się punkt widokowy - Biała Góra i leżący na północ od niej, najwyższy w okolicy szczyt po Wieżycy - Chełmice (201,4m). Z 1905 r. pochodzi zabytkowy kościół powstały na miejscu starego drewnianego z 1728 r. Z miejscowością związana jest postać jednego z najwybitniejszych kaszubskich poetów "Hieronima Derdowskiego". 

W Wielu znajduje się jedyna na zaborach Kalwaria Wielewska powstała w latach 1915 - 1927, którą tworzy 14 kaplic, 6 rzeźb, święte schody, ambona, pustelnia.

W wielu co roku odbywają się imprezy na scenie letniej, m.in. Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Turniej Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia, Letnie Falowanie (festiwal muzyki reggae), Warsztaty Teatralne dla młodzieży.

 

Copyright © 2013 Kamil Nagórek, Wdzydze Tucholskie 44, 83-442 Wdzydze Tucholskie | tel. 697 - 361 - 793
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna MEDIART