Ważna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]
YouTube google plus

Zapraszamy na Kaszuby do Wiela i Wdzydz Tucholskich

ho

Wdzydze Tucholskie

Wdzydze Tucholskie położone są na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Sama wieś położona jest nad brzegami Jeziora Wdzydzkiego i jest miejscowością turystyczną. Niewątpliwym walorem wsi jest właśnie jej malownicze położenie , z widokiem na wdzydzkie wyspy (Glonek, Mały Ostrów) i przy zatoczkach stworzonych przez półwysep Pomarczyn.We Wdzydzach Tucholskich urodził się i tworzył znany w całej Polsce Władysław Lica, kaszubski rzeźbiarz ludowy. 

Dla chętnych do skorzystania z wypoczynku jest tu plaża gminna z wypożyczalnią sprzętu, boiskiem do piłki plażowej oraz placem zabaw. Przy Domu Strażaka jest Dom Kultury i stanowi on najważniejsze zaplecze kulturalne wsi. Wdzydzkie plaże są również miejscem gdzie organizowane są letnie festyny w których biorą udział mieszkańcy i liczna grupa turystów.

Zabudowa wsi Wdzydze Tucholskie ma kształt litery L. Najstarsza część wsi usytuowana jest wzdłóż drogi na skarpie przy jeziorze. Część ta została wpisana w 1986 roku do rejestru zabytków woj. pomorskiego pod nazwą "zespół ruralistyczny wsi". Jego powstanie datuje sie na XVII/XVIII wiek. Występują tu wyłącznie domy jednorodzinne. Dawniej była to osada rybacka nazywana prze miejscowych "Rybakami". Dziś mieszkańcy skupiają się na agroturystyce. Na terenie wsi znajduje się m.in nasza baza noclegowa "Wczasy na Kaszubach - Stokrotka".Copyright © 2013 Kamil Nagórek, Wdzydze Tucholskie 44, 83-442 Wdzydze Tucholskie | tel. 697 - 361 - 793
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna MEDIART