Ważna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]
YouTube google plus

Zapraszamy na Kaszuby do Wiela i Wdzydz Tucholskich

ho

Wdzydze Kiszewskie

Wdzydze Kiszewskie jest to poniemiecka wieś, położona w województwie pomorskim, na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, w powiecie kościerskim.Wdzydze Kiszewskie posiadają nie tylko ogromne walory turystyczne w postaci zbiorników wodnych, wielkiej różnorodności flory i fauny, ale również na łonie wszechobecnej przyrody parku można zgłębiać wiedzę o pięknej i niepowtarzalnej historii kaszubskiej, która znana jest z odmiennej kultury, tradycji i architektury.

Poznając unikalny dialekt kaszubski, turyści zwiedzać mogą budynki gospodarcze dawnych kaszubskich gospodarstw, które w pełni zachowały charakter życia Kaszubów. Na uwagę zasługuję przede wszystkim kościół z XVII w. , czy też najstarsze Muzeum Etnograficzne, założone w 1906r. przez Teodorę i Izydora Gulgowskich. Podziwiać można w nim wiele zagród chłopskich i szlacheckich, chałupy, dworki, kuźnię i tartak. Muzeum wyposażone jest w sprzęty i urządzenia używane przez dawnych mieszkańców wsi.

Wzdłuż tej imponującej miejscowości leży kompleks pięciu jezior , na które składa się jezioro Gołuń, Słupinko, Radolne, Wdzydze i Jelenie. Stanowią one powierzchnię 1570 hektarów, dzięki której sporty wodne są podstawą odpoczynku, regeneracji sił i rozrywki.

Na terenie Wdzydz znajduje się charakterystyczna Wieża Widokowa, która mierzy 36 metrów wysokości. W czasie sezonu letniego podziwiać można na niej wspaniałe krajobrazy jezior kaszubskich oraz panoramę Wdzydz.

 

Copyright © 2013 Kamil Nagórek, Wdzydze Tucholskie 44, 83-442 Wdzydze Tucholskie | tel. 697 - 361 - 793
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna MEDIART