Ważna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]
YouTube google plus

Zapraszamy na Kaszuby do Wiela i Wdzydz Tucholskich

ho

Pieszo po Kaszubach

Kiedy już znudzi się nam żeglowanie po jeziorach, czy opalanie na plaży i zapragniemy troszkę się poruszać, natura zielonych lasów, szumu wody i odgłosów leśnych zwierząt zaprosi nas na spacer krajoznawczy po Kaszubach. Szlaków jest wiele. Wędrować możemy  brzegami jezior, zacisznymi ścieżkami w borach sosnowych, wybrać można także północną część Kaszub, gdzie wartymi zobaczenia są wzgórza morenowe i  piaszczyste wydmy. Bogactwo krajobrazu kaszubskiego oraz różnorodność fauny i flory powoduje, że ta część Polski jest najlepszym miejscem na aktywne wędrowanie.Chcąc odpocząć w cieniu starych drzew, słuchając śpiewu ptaków gnieżdżących się wśród konarów, warto wybrać zielone okolice Morza Kaszubskiego. Dookoła Jeziora Wdzydzkiego rozpościerają się szerokie połacie lasów, głównie borów. Cały ten obszar obejmuje Wdzydzki Park Krajobrazowy znany z różnorodności gatunków roślin i zwierząt, także tych bardzo rzadkich, będących pod ochroną. Spacerując leśnymi ścieżkami możemy więc zaobserwować porosty krzaczkowate, których obecność świadczy o czystym powietrzu. Wędrując możemy natrafić także na łąki i polany, na których wśród zielonych traw odnajdziemy takie rośliny jak rosiczka okrągłolistna i długolistna, czy mącznica lekarska.


Oprócz dużych akwenów wodnych jak Jezioro Wdzydzkie, na obszarze Kaszub znaleźć można także niewielkie oczka wodne, znajdujące się często na obszarach leśnych. Nie sposób więc wybrać się na spacer i nie dotrzeć do jakiegoś zbiornika wodnego, w końcu nie bez przyczyny Kaszuby nazywane są Krainą Tysiąca Jezior.

Atrakcją dla osób lubiących pokonywać różnicę wysokości mogą być wzgórza morenowe. Dzięki swoim stosunkowo niewielkim wysokościom względnym nie zmęczy nas zdobycie ich szczytów. Warto więc pospacerować po tych wzniesieniach, będących pozostałością po działaniu lodowca. Najwyższym wzgórzem jest Wieżyca, osiągająca 328,7 m.n.p.m. 

Copyright © 2013 Kamil Nagórek, Wdzydze Tucholskie 44, 83-442 Wdzydze Tucholskie | tel. 697 - 361 - 793
Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna MEDIART